Ochrana proti vlhkosti

V nadcházející části sezony se budou koptéry často válet v blátě, vodě a sněhu. Jak si těmito epizodami nezkazit den? Ochranný lak na elektroniku ti pomůže.

S ohledem na hmotnost a jednoduchost jsou závodní koptéry obvykle koncipované jako otevřené s exponovanou elektronikou. Při létání ve vlhkém počasí není možné zcela zabránit kontaktu elektroniky s vodou. Pokud se tak stane a baterii včas odpojíš, je riziko poškození malé. Po vysušení koptéra obvykle funguje bez problémů. Voda nevadí samotným motorům, ty mohou bez speciální ochrany fungovat dokonce i pod vodou. Ostatní elektroniku je vhodné na kontakt s vlhkostí připravit.

Dříve jsem zkoušel sprej Nanoprotech Electric, který nemohu doporučit. Na povrchu elektroniky vytvoří lepkavý povlak, který na sebe chytá špínu a ochrana je téměř nulová. Mnohem vhodnější se jeví Sprej Plastik. Po zaschnutí ochranná vrstva nelepí, velkou výhodou je pájitelnost – v případě servisu se páječkou ochranný lak odtaví a po opravě se nanese nová vrstva laku.

Ačkoli je ochranný lak dodáván jako sprej, doporučuji nanášení štětcem. Je vhodné ošetřit veškerou elektroniku vč. kompenent, které budou schované ve smršťovací bužírce (ESC, VTX, přijímač apod.)

Upozornění a tipy

  • S ochranným lakem pracuj ve větrané místnosti
  • Při nanášení měj zapojené konektory! Ochranný lak je nevodivý a pokud si nalakuješ kontakty konektorů, nebudou pak fungovat. Typicky se jedná o USB na řídící jednotce (zde doporučuji nemít druhý konec USB kabelu připojen a veškerou elektroniku lakovat  nenapájenou), dále konektory VTX, regulátorů 4in1, kamery apod.
  • Pro případný slot SD karty platí totéž, co pro konektory. Při nanášení laku musí být karta vložena.

Tipy od čtenářů

Jan Krobot doporučuje tekutou izolační pásku. O pásce napsal: „Mám tu tubu, krásně se to rozlije po elektronice, za chvilku tuhé, ale pružné (používám i k ochraně napájených tenkých drátků, aby se při manipulaci neodlomily), jde to pak sloupnout jako kůže nebo odpájet.“

Máš další tip, jak koptéru ochránit proti vlivům okolí? Poděl se o něj v komentářích.

Sdílení: