Aomway Commander Goggles V1

V posledním roce se pokouší několik nových výrobců rozvířit stojaté vody na trhu video brýlí. Jak se to daří značce Aomway s brýlemi Commander Goggles V1?

Díky www.fpvdron.cz jsem měl možnost podívat se Commanderům pořádně na zoubek.

Co za své peníze dostaneš

Součástí balení je kromě samotných brýlí s popruhem A/V kabel pro připojení externího zdroje obrazu příp. pro A/V výstup z brýlí, napájecí kabel, náhradní molitan na faceplate, sada antén a kompaktní ochranné pouzdro, do kterého schováš brýle, s trochou snahy i antény, ale s napájecí baterií už budeš bojovat.

Napájecí baterie přiložena není, má se za to, že uživatel nějakou slabší mít bude. Brýle očekávají napájecí napětí 7-18V, tedy v případě použití LiPo dvou- až čtyř-článkovou baterii. Napájecí kabel je řešen poněkud zvláštně se třemi balančními konektory. Pro své testování jsem používal kabel dodávaný k brýlím Skyzone SKY02S, které používají stejný konektor na straně brýlí.

Dodávané antény jsou poměrně kvalitní. Jedná se o všesměrovou Aomway Cloverleaf RHCP a směrovou Aomway ANT007B. Určitě se jedné o vhodnější volbu základních antén než běžně přikládané lineární “pendreky”.

Co brýle umí a jak se jim to daří

Brýle samotné mají rozměry i konstrukci srovnatelnou s obdobně řešenými konkurenčními produkty. Malým odklonem od zavedených zvyklostí je náhlavní popruh přes temeno hlavy a objímka pro uchycení baterie na týlu namísto na spánku.

Zobrazovače mají poměr stan 16:9 a rozlišení 854×480. Zorný úhel výrobce udává 32° a subjektivně je srovnatelný s tím, na co jsem zvyklý ze Skyzone SKY02S. Vzdálenost očí (IPD) je nestavitelná v rozmezí 59-69mm. Obraz je ostrý s dobrým dynamickým rozsahem, oproti Skyozonům má vyšší saturaci barev, která se nedá v brýlích nastavovat. Brýle umožňují přepínání poměru stran obrazu mezi 4:3 a 16:9. Bohužel si nastavení nepamatují a při zapnutí se nastaví na 16:9.

Commandery mi osobně seděly velice dobře, neměl jsem problém s nastavením zobrazovačů, nikde nic netlačilo, obraz se nerozmazával. Je však třeba říci, že toto je u všech brýlí individuální a před pořízením jakéhokoli typu je potřeba si je osobně vyzkoušet. Kolegové s větším nosem si u Commanderů stěžovali, že je právě na kořenu nosu tlačí.

DVR odvádí standardní práci, srovnatelnou s ostatními brýlemi. Na micro SD kartu ukládá soubory v kontejneru AVI, kodek obrazu je MJPEG s průměrným bitratem 6000kbps. Snímková frekvence je 29.98fps pro NTSC a 25fps pro PAL. Obraz je poněkud méně ostrý ve srovnání se Skyzony, má ale méně kompresních artefaktů. Pouze během létání v ocelové hale byl záznam velice špatný – vypadávající, deformované snímky, problikávání apod. Obraz ve zobrazovačích byl při tom výrazně lepší. Analogová část DVR zřejmě na horší signál reaguje hůře, než zobrazovače. DVR umožňuje záznam jen z interních přijímačů nebo z analogového A/V vstupu. Vstup z HDMI nezaznamená, stejně jako konkurenční výrobky.

K ovládání funkcí brýlí slouží sada tlačítek na horní části brýlí. Ovládání není příliš promyšlené a některé věci jsou doslova k zlosti. Mezi nejotravnější patří přepínání kanálů a pásem – při stisku tlačítka se kanál okamžitě mění, není tedy možné jednoduše ověřit, na co je naladěno. Ventilátor není možné nuceně vypnout (po zapnutí fouká 10 minut) a zarazí také nutnost nejprve ručně vypnout video přijímače tlačítkem pro volbu zobrazovacích režimů, pokud si chceš přehrávat DVR záznamy. Také není možné vypnout OSD indikaci probíhajícího záznamu (blikající nápis REC) a automatického přepínaní přijímačů podle kvality signálu.

Nakonec se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – kvalitě příjmu. Stručně a jasně je velice dobrá! Kvalita příjmu je více než srovnatelná s tím, jak fungují Skyzone SKY02S. Přijímače jsou osazeny konektory SMA (na čelní straně brýlí) a zvládají 40 kanálů. U rozdělení kanálů do pásem výrobce projevil zbytečnou kreativitu a trochu pásma přeházel. Doporučuji pečlivě zkontrolovat tabulky pásem, kanálů a frekvencí tvého VTX a porovnat s tabulkou v návodu k brýlím.

 Označení pásma v Commanderech  Běžné označení
 A  Boscam E
 B  Boscam B
 C  Boscam A (pozor, pořadí kanálů v brýlích je obrácené!)
 D Fatshark
 E  Raceband

O kvalitě příjmu si udělej obrázek sám. Na koptéře je videovysílač ( VTX ) EWRF e708TM3 nastavený na výkon 25mW s anténou Pagoda 2B. Na Commanderech jsou originální antény přikládané k brýlím, na Skyzonech Pagoda 2 a 3-Turn Helical.

Závěr

Svou hlavní funkci, tedy kvalitní příjem a zobrazení videa plní brýle velmi dobře. Mé výtky se týkají zejména ovládání, na které když si uživatel zvykne, nebude zásadní překážkou. Pokud ti brýle dobře padnou na obličej, budeš s nimi určitě spokojen.

Za zapůjčení brýlí k testování děkuji www.fpvdron.cz.

Sdílení: