Betalflight I – Úvod a instalace

Co je Betaflight a vše, co potřebuješ do začátku vědět.

Betaflight je jeden z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších firmwarů pro řídící jednotky FPV koptér. Je to program, který na základě údajů z polohových senzorů a pokynů pilota řídí otáčky motorů s vrtulemi a tak umožňuje let. Historii vývoje lze vystopovat od projektu MultiWii, který bežel na 8-bitových mikrokontrolérech Atmel a první používané polohové senzory (GYRO, ACC) byly vykuchané z ovladačů konzole Nintendo Wii. Následovalo přepsání MultiWii pro 32-bitové mikrokontroléry STM32 v rámci projektu Baseflight, který je dnes již mrtvý. Z Baseflightu vychází Cleanflight, který je dnes s Betaflightem úzce svázán. Betaflight byl z počátku jen experimentální odnoží Cleanflightu, ve které se zkoušely netradiční přístupy k výpočtům. Dnes je Betaflight stabilní produkt a slovo „beta“ v názvu je už jen pozůstatek minulosti.

Pro správnou orientaci v tomto návodu je potřeba rozlišovat dvě základní komponenty:

 • Betaflight (BF) – program běžící v řídící jednotce (FC).
 • Betaflight Configurator (BFC) – program běžící v počítači a slouží k instalaci (nahrávní, flashování) Betaflightu do řídící jendotky (FC) a k jeho nastavování.

Přehled odkazů

Instalace Betaflight Configuratoru do počítače

Nahrání neboli flashování Betaflightu (BF) do řídící jednotky (FC) se provádí v Betaflight Configuratoru (BFC). Ten míval formu aplikace prohlížeče Chrome. Google však toto nadále nepodporuje a konfigurátor je nutné nainstalovat do počítače běžným způsobem:

 1. Stáhni a nainstaluj balíček pro operační systém, který používáš – Betafligh Configurator.
 2. V případě Windows rozbal balíček do zvoleného adresáře a spusť soubor betaflight-configurator.exe.
 3. Proběhlo-li vše v pořádku, uvidíš následující okno:

Příprava ovladačů pro připojení řídící jednotky (FC)

Pro úspěšné připojení řídící jednotky (FC) k počítači je nutné mít nainstalované správné ovladače. Existují dva základní druhy řídících jednotek:

 1. Jednotky používající pro USB rozhraní čip Silabs CP2103. Typicky např. SPRacingF3.
  • Nainstaluj ovladač Silabs CP2103.
  • Ve Správci zařízení se připojená řídící jednotka (FC) zobrazí jako Silicon Labs CP210x USB to UART Bridge (COMx):
  • V Betaflight Configuratoru se připojená řídící jednotka (FC) zobrazí jako COMx. Režim připojení COMx bude použit jak pro běžné připojení pro nastavovní jendotky, tak pro instalaci firmware (flashování): 
 2. Jednotky používající pro USB rozhraní integrovaný STM32 VCP USB interface. Typicky např. Omnibus F3 / F4
  • Nainstaluj ovladač SMT32 VCP.
  • Ve Správci zařízení se připojená řídící jednotka (FC) zobrazí jako USB Serial Device (COMx). V případě, že se tak nestane, klikni na zařízení pravým tlačítkem myši, zvol Aktualizovat ovladač a a použij ovladač z cesty, kam byl instalován balíček z výše uvedeného odkazu.
  • V Betaflight Configuratoru se připojená řídící jednotka (FC) zobrazí jako COMx. Režim připojení COMx bude použit jen pro běžné připojení pro nastavovní jendotky:
  • Instalace firmwaru (flashování) probíhá v DFU režimu řídící jednotky (FC) a vyžaduje změnu standardního ovladače:
   1. Stáhni a spusť nástroj Zadig.
   2. Uveď řídící jednotku (FC) do DFU režimu – odpoj FC od USB i od případného dalšího napájení, stiskni boot tlačítko, nebo zkratuj boot piny a připoj FC k USB.
   3. Ve Správci zařízení se připojená řídící jednotka (FC) zobrazí jako STM Device in DFU Mode: 
   4.  V Zadigu zvol v menu Options volbu List All Devices 
   5. V comboboxu vyber položku SMT32 BOOTLOADER 
   6.  Klikni na tlačítko Replace Driver 
   7. Po výměně ovladače se ve Správci zařízení se připojená řídící jednotka (FC) zobrazí jako SMT32 BOOTLOADER 
   8. Nyní bude Betaflight Configurator schopen s řídící jednoutkou (FC) konrektně komunikovat a instalovat (flashovat) firmware. Alternativou k nástroji Zadig je použití nástrole Impulse RC Driver Fixer. Jeho nevýhodou je nutnost spouštět jej při každé změně režimu připojení řídící jednotky (konfigurace / flashování).

Instalace Betaflightu do řídící jednotky (FC)

 1. Pokud byl během přípravy ovladačů spuštěn Betaflight Configurator, restartuj jej.
 2. Máš-li řídící jednotku (FC) s VCP USB (např. Omnibus), uveď ji do DFU režimu – odpoj ji od USB i napájení, stiskni boot tlačítko nebo zkratuj boot piny a připoj k USB.
 3. Spusť Betaflight Configurator.
 4. Přejdi na záložku Firmware Flasher.
 5. V prvním combo boxu zvol typ řídící jednotky (FC). Nejsi-li si jist, co zvolit, zjisti si typ FC v návodu nebo kontaktuj dodavatele.
 6. V druhém combo boxu zvol verzi firmware. Obvykle nejnovější dostupnou stabilní verzi. 
 7. Všechny přepínače pod combo boxy ponechej vypnuté.
 8. Klikni na tlačítko Load Firmware (Online), dojde k načtení souboru s firmwarem z internetu a zobrazení informací o zvolené verzi.
 9. Klikni na tlačítko Flash Firmware. Na teploměru nad tlačítkem sleduj průběh instalace a verifikace. 
 10. Po instalaci (naflashování) se řídící jednotka (FC) automaticky restartuje.
 11. Při příštím flashování už velmi pravděpodobně nebude potřeba desku přepínat ručně do DFU režimu. Konfigurátor si ji přepne automaticky.
 12. V případě potíží restartuj Betaflight Configurator a opakuj postup vč. boot tlačítka / boot pinů. Dále zapni přepínač No reboot sequence. V případě SPRacing F3 může také pomoci zapnout přepínač Manual baud rate a vybrat 115200. Opakuj postup od kroku č. 8. 

Máš hotovo! V pokračování se dozvíš, jak Betaflight nastavit a odladit.

Sdílení: